404 Not Found

404 Not Found


nginx

Traktor Zetor Simulátor 2009 – recenze

Od svého vydání to je nejprodávanější hra v České republice. Distributor US Action totiž původně německou hru Landwirtschafts-Simulator 2009 (anglicky Farming Simulator 2009) od Astragonu (ano, jsou to ti podivní vývojáři, co vydávají simulátory prakticky čehokoli, naposledy popelářů) dokonale upravili pro náš trh. Ponejprv změnili nic neříkající název na atraktivnější, ale nikoli zcela výstižný Traktor Zetor Simulátor, ale hlavně angažovali svéráznou punkovou skupinu Visací Zámek, jejíž song Traktor tvoří spolu se zemědělskou úderkou hlavní hudební osu celé hry, resp. jejího instalátoru.

• Jen o Zetorech to není
Ten název není zcela přesný z toho důvodu, že hlavními zemědělskými stroji, které si zde zařídíte, jsou ponejvíce traktory a kombajny spíše zahraničních značek. Naše Zetory tak ve skutečnosti tvoří tu minoritní část vozového parku v počtu 10 kusů starších i současných modelů.

Nicméně stejně jako má naše tradiční traktorová fabrika i dnes ve světě skvělý zvuk, tak se ukázalo, že Zetory podobně nalákají nejednoho hráče. Tomu jistě pomohlo jak počeštění formou titulků, ovšem s několika překlepy, tak hlavně velmi nízká cena 299 Kč, jasně poukazující na skutečnost, že Zetor přijíždí z budgetového šuplíčku.

Na první pohled mi bylo jasné, že na ambicióznější tituly s plnou cenou Zetor Simulátor nemá ani v nejmenším, ale on na to ani nesází. Pokud se budu pohybovat v těch nejlacinějších vodách nových her, tam už traktůrky mohou nejednoho virtuálního kolchozníka vcelku zabavit, což se v mém případě také stalo, byť s několika výhradami.

• V roli dědice farmy
Celkové pojetí hry je tak směšně jednoduché. Podědili jste na smyšleném ostrůvku úhlednou farmičku s přilehlými lány polí, a k tomu nějaké ty starší stroje a přídavné pracanty na předek i zadní voj traktoru. Váš úkol je jasný; začít si obhospodařovat svá políčka tak, aby se vám za to odměnila kvalitními plodinami. Ty pak můžete prodávat a za utržené penízky si posléze dokupovat další krásné nové stroje, traktory a kombajny.

Přitom veškeré úkony na poli musíte sami provádět v přesném sledu a pečlivě, jinak vám vyroste tak akorát plevel a žádnou úrodu nesklidíte. Ale jak na to? Zemědělskou průmyslovku zde suplují samostatné školní mise, které vám pomocí textové nápovědy vždy řeknou, jak se políčko kultivuje, osévá, zalévá a sklízí. Přitom si můžete vybrat ze čtyř plodin: pšenice, ječmene, kukuřice a řepky. Sekat se nechá i obyčejná tráva, ta ale samozřejmě roste sama.

• Velká šichta
Celé vaše snažení v kampani na ostrově je tak neustálý uzavřený kruh tvrdé dřiny na farmě a políčkách, kdy obhospodařujete své lány pěkně v traktoru a kombajnu, načež své plodiny prodáváte spotřebitelům, což je v rámci ostrova pivovárek, mlýn a přístav. Přitom tento drobný management zdrojů ozvláštňuje kolísající cena plodin na trhu, takže je dobré vždy porozmýšlet, kde vám dají nejvyšší výkupní cenu, nebo si raději na později uložíte svoji sklizeň do sil na farmě.

Hra vlastně na obalu nelže, když říká, že „náplní je seznámit tě s těžkým životem zemědělců“, protože práce v kariéře není zas taková zábava, jako spíše normální šichta, u které si dobře uvědomíte, že rolničina není rozhodně nijak lehká práce. I proto je v tomto režimu hra samozřejmě dosti stereotypní. Však neustálé kolečko plužení – setí – postřikování – sklízení – kultivace na ohromných lánech asi nebude každého bavit stále. V tomto je práce na farmě takřka nekonečná.

• Naberte brigádníka
Trošku pomoci si přece jen můžete. Jednak předvýběrem rychlejšího plynutí času v menu hry, protože takový ječmen není zrovna nějakým přeborníkem v růstu. A druhak angažováním pracovníka, což jinými slovy znamená to, že traktor se bude na poli pohybovat a pracovat automaticky.

Už ze začátku máte totiž na farmě k dispozici dva stroje – postarší traktor a kombajn. Pokud později vyděláte peníze, váš vozový park, jako spolu s reputací vlastně jediná motivace pro delší hraní, již bude hodně rozsáhlý, takže se vám možná hodí možnost okamžitého přeskakování ze stroje na stroj.

Tímto způsobem se pak obdělávání polí zvrhne na takovou malou strategii, protože si dovezete stroječky k poli, načež je necháte dělat svou práci a přepnete se třeba do dalšího stroje. Však i dnešní reálné traktory dokážou jezdit po poli zcela samostatně díky GPS, jen za dohledu řidiče v kabině.

Dále musíte taktéž kontrolovat docházející naftu a včas dotankovat, protože většina vozidel je docela žíznivých. Však na nejrychlejší ze tří rychlostních předvoleb, kdy traktor jede sám, už moderní stroje dokážou pokořit magickou hranici 50 km/h! Díky striktně zjednodušenému jízdnímu modelu, který nedokáže počítat každé kolo zvlášť, pak najetím na můstek klidně vystřihnete obří zpomalený skok, nebo salto s otočkou přes kabinu…

• Škola hrou
Však i díky reálnému postupu při obdělávání polí bych si hru klidně dovedl představit jako solidní výukovou pomůcku na hnojárně. Přitom hračičkové ocení, že vše je ve vašich rukách. Jak připojování zařízení, tak i jejich ovládání, takže např. s nakladačem balíků můžete ovládat jak sklon vidlic, tak i zdvih ramen.

Svůj význam má simulátor asi hlavně pro takové hračičky, kteří se podobně jako já dokážou vyřádit už jen při různém připojování a odpojování nakladačů, secích strojů, žacích lišt, rozprašovačů, vleček a valníků, rozmetačů, nebo lisů na balíky.

Je tak škoda, že kariéra se soustředí prakticky jen na ten kolotoč obdělávání políček a nenabízí třebas vedlejší úkoly od sousedů. Však takový odvoz hnoje do JZD, posečení trávy na louce, vedle třeba shrabání odpadků s radlicí, nebo sběr posekané trávy zahradníkovi od vedle, by posléze nudné políčkaření určitě lépe osvěžily.

Něco podobného si ale vyzkoušíte pouze ve vedlejších misích, které vedle té školičky obdělávání plodin obsahují také jednorázové úkoly v rámci celého ostrova. A to včetně překážkových drah, stejně jako ostatní hodnocených na čas medailemi, což je třeba v případě shrnování rozkutálených sudů na parkovišti trošku podivné.

• Pěkné traktory na ošklivém ostrově
Přitom modely vozidel nevypadají na takto laciný kousek vůbec špatně, stejně jako pěkně animované přípojné stroje. Kvituji taktéž zcela volnou kameru v exteriéru, včetně svobodného zoomu, ale druhý pohled z kabiny už ukazuje dosti rozplizlé textury statického interiéru a toporného řidiče, kterému klouže volant mezi ztuhlými prsty.

další obrázky na produktové stránce

A konečně i okolí je velice zjednodušené, byť se malý ostrov snaží spíše uniformní krajinu trošku osvěžit pamětihodnostmi, jako je kaple na vršku, nebo maják v zátoce. Tím pádem je celá hra velmi střídmá na výkon počítače, ale např. rušivému doskakování objektů na pozadí se i přes to vyhnout nedokázala.

• Plná náruč dárečků
Budiž ale Zetoru navíc k duhu, že úhledné balení nabízí ke hře celou řadu drobných bonusů. Tedy od zmíněného fláku visáčů, přes fotogalerii skupiny i reálných Zetorů, výlet do historie výroby traktorů, až ke třem soutěžním kupónům, které lákají na výhry v podobě artefaktů punkové legendy, antivirových balíčků, nebo sběratelských modelů Zetorů.

Zetor Simulátor tak rozhodně není hrou pro každého. Není to ani ryba, ani rak. Ani budovatelská strategie o řízení farmy, ani plnohodnotný simulátor řízení zemědělských strojů. Jako spíše jednoduchá, někdy příjemně zábavná, jindy hrozně nudná, úsměvná a hlavně pravdivá školní hodina o tom, jak tvrdě pracují rolníci. A která uspokojí hlavně hračičky, jež se vyřádí při manipulaci se širokou škálou příslušenství.

Stáhněte si: Anglické nebo německé demo.

If you can see this, then you might need a Flash Player upgrade or you need to install Flash Player if it's missing. Get Flash Player from Adobe.


Verdikt:

Pokud přihlédnu k té nízké ceně, perfektnímu přizpůsobení našemu naturelu a pěkné várce bonusů, vyjde mi sice extrémně zjednodušená a z části stereotypní, nicméně pro hračičky a masové publikum slušná hříčka se zemědělskými stroji a drobným managementem plodin. Která navíc příhodně ukazuje, jak tvrdý chleba rolník má, a která se dá rozšířit spoustou neoficiálních modifikací.
Hodnocení: 6/10

Zdroj: Tiscali Games

Share and Enjoy:
 • Print
 • email
 • PDF
 • Add to favorites
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Twitter

Žádné komentáře na “Traktor Zetor Simulátor 2009 – recenze”

 1. #1 petr
  dne 22. 7. 2010 v 8.31

  nechce si se mnou naka holka zasukat??

 2. #2 Alda29
  dne 22. 12. 2010 v 18.52

  Chci se zeptat ti videa jak tam jsou to je opravdu v te hre rad bych si to nekde tsahl poradte

 3. #3 milan
  dne 30. 1. 2011 v 16.25

  nevim jak to mam spustit je to teda dobra hra us sem to jednou hral ale tet us sem to zapomnel tak mi rosim nekdo poradte jak ne to..

 4. #4 gf
  dne 21. 2. 2011 v 14.02

  kde jsou ty flasky

 5. #5 filip
  dne 21. 2. 2011 v 18.51

  chtel bych se zeptat stahnul jsme si mod kde muzu sklizet i cukrovou repu ale nemam ji kam vysypat muzete poradit kam se ma sypat? dekuji odpoved prosim na email Nedbal.Filip@seznam.cz

 6. #6 ondraOndra
  dne 3. 4. 2011 v 19.16

  prosimvas kde si tuto hru muzu stahnout dekuji

 7. #7 pepetr
  dne 7. 4. 2011 v 9.36

  hra je peckova

 8. #8 olda
  dne 30. 4. 2011 v 20.22

  kde najít prodejnu traktorů a dílů k traktoru děkuji

404 Not Found

404 Not Found


nginx